Психологични принципи за всеки продуктов дизайнер

Daniel Dungyov
7 min readMar 18, 2021

Днес ще разгледаме още едно интересно нещо, а именно основните психологични фундаменти, които е добре да имаме предвид, когато правим дизайн на дигитални продукти.

Оригинална статия: https://medium.com/@Canvs Изображение: Vladimir Hadzic on Dribbbleю

Голяма част от създаването на успешно потребителско изживяване е свързана с разбирането на желанията и нуждите на нашия клиент, както и на нещата, които впоследствие го карат да мисли за тях.

По този начин психологията се превръща в решаващ елемент в проектирането на правилните системи, интерфейси и изживявания за потребителите или клиентите.

За нещо толкова голямо като психологията, няма по-добър начин да започнете с основите. Нека пристъпим към някои фундаменти, на които препоръчваме да обръщате внимание:

1. Пристрастия с отправна точка

Оригинална статия: https://medium.com/@Canvs Изображение: Invision’s hero banner

Да предположим, че отивате да си купите часовник. Първият, който виждате струва 250 лева, но надхвърля бюджета ви. Скоро виждате друг, който струва 200 лева. Сега цената ви се струва по-разумна, но може пак да е повече от бюджета ви. Въпреки това сравнена с предишния часовник, изглежда като по-добрата сделка

Склонни сме да разчитаме силно на първата информация, която виждаме и да вземаме своите решения като съдим спрямо нея за отправна точка.

Подсъзнателните заключения се влияят от първоначалната информация, която е изложена пред клиента..

Когато правим дизайн за продукт, “Hero” банерът може да използва този феномен като показва основната си концепция или послание. Тъй като е първото нещо, което потребителят вижда евентуално ще повлияе на мозъка му. Съответно потребителят ще сканира повече съдържание, което ще улесни запознаването му със самия продукт.

Пристрастията с отправна точка оказват огромно влияние върху преговорите и ценообразуването на продуктите и рефлектират върху това колко клиентът е готов да заплати.

И не само това, всъщност те могат да оказват влияние и върху решения в съдебната зала.

2. Пристрастие към оцеляването

Оригинална статия: https://medium.com/@Canvs
Дори, ако напишете в Google “хора, които са се провалили в бизнеса”, търсачката ще ви изкара само истории на хора, които са успешни.

След като се запознаят с житейските истории на Гейтс и Мъск, хората често се подлъгват от мита за “успеха, когато спреш образованието си”.

Щом те го могат, защо и аз да не мога?

Тези истории могат да създадат заблуда в преценката, тъй като в действителност всяка една история за успех има десетки хиляди истории за неуспех, които може лесно да бъдат пропуснати, поради пристрастия към оцеляването.

Фокусирането върху истории за успех води до “Пристрастие към оцеляването”. Това изкривява преценката и резултите са неверни заключения, защото ние сме склонни да се фокусираме само върху оцелелите, пренебрегвайки тези, които не са.

Един от най-известните примери за това пристрастие са повредените самолите от Втората световна война. Въоръжените сили на САЩ решават да сложат допълнителна защитна броня на своите самолети, тъй като доста от тях не се връщали. Започнали да изследват самолетите, които успели да се върнат, за да проверят къде им е била нанесена най-голямата щета. Забелязали, че опашката, крилете и тялото са изпълнени с куршуми и решили да защитят точно тези зони.

По-късно Ейбрахам Уолд забелязва, че изследват и защитават части само на самолети, които са се върнали от битка. Реално погледнато щетата е нанесена върху тези, които не са се върнали и е била в зоната на двигателя. По-късно, взимайки това предвид, много животи са били спасени.

Това пристрастие е въздесъщо и трябва да се избягва при вземането на решение. Независимо дали е бизнес за продуктов дизайн, или част от ежедневието ни.

Когато става въпрос за бизнес, трябва да предприемете уникален подход към вашия и да вземете предвид всички възможни ъгли и променливи. Черпенето на вдъхновение от историите за успеха е важно, но също толкова важно е да се вземат предвид и историите за неуспехите.

Като продуктов дизайнер, може да помислите, че добавянето на нова функционалност, която работи за някой друг може да доведе до същите резултатит и при вас, но потребителите може да не дадат добър отговор, защото разглеждате само положителните им отзиви, пренебрегвайки всички отрицателни.

Вземете в предвид и това, което не виждате.

3. Ефектът на примамката

“Quarterly Plan” се добавя като примамка в страницата за ценообразуване на Grammarly.

Ефектът на примамката възниква, когато изборът на човек между 2 елемента се промени, защото се добавя трета опция, която е асиметрично доминирана.

Тази трета опция трябва да бъде лесна за отхвърляне.

Опцията за примамване е добавена, за да подтикне клиентите към желаната целева опция, която обикновено е повече, отколкото наистина им трябва. Тези фини “побутвания” не са предназначени да бъдат манипулативни и ограничаващи.

Всъщност, то ни дава избор от опции, които ни предават чувството за независимото и информирано решение, което ще направим. Това отчасти е причината да работи толкова добре — усеща се рационално и автономно.

National Geographic провежда експеримент, за да демонстрира този ефект: Хората купуват най-вече малки пуканки, когато възможностите са:
— малки от 3 долара
— големи от 7 долара

Но, когато в опциите се добавят средни пуканки от 6 и 50 долара (примамката), големият пакет започва да се продава в огромни количества. Субектите бяха представени така, че хората купуваха по-скъпа алтернатива, отколкото биха имали иначе.

4. Проклятието на знанието

Проклятието на знанието е когнитивно пристрастие, което се появява, когато хората не успеят да преценят, че другите нямат същите основни знания или информация като тях.

Някой опитен в определена област може да се затрудни да се постави в обувките на новак (или някой, който не е запознат с това, за което говори), когато се опитва да обясни концепция на фундаментално ниво.

Разликата в знанията между двете страни има тенденция да не се взема предвид.

Проклятието на знанието може да бъде преодоляно чрез използване на конкретки изказвания, реални истории и демонстрации, както и избягването на необосновани и неясни твърдения.

Например, FedEx избягва да предава абстрактни послания и цели към клиентите си и вместо това разказва реални истории за това как доставят пакети навреме, независимо от пречките. По този начин те демонстрират своя лозунг “Светът, навреме”.

Такива конкретни истории са това, което придържа продукта към клиентите си и това прави бранда по-надежден и сигурен.

Когато правим продуктов дизайн или представяме нова актуализация на потребителите, дизайнерът трябва да внимава за това.

Всеки път, когато има нова актуализация на вашия продукт, трябва да влизате в обувките на новия потребител и да използвате продукта от неговата гледна точка- все едно ще го използвате за първи път.Трябва да познавате аудиторията си и да получавате свежа инова перспектива.

Всичко е в това, да познавате аудиторията си и да получавате свежа и нова перспектива.

Ето и една чудесна статия относно как да се отучим от продуктите си.

5. Разпознаване пред припомняне

Adobe Photoshop показва файловете, над които последно си работил. (Source)

Чувствали ли сте по-лесно да отговорите на затворен въпрос, с няколко отговора, спрямо отворен въпрос с текстово поле? Друг пример за това е — Всеки път, когато искаме да си спомним някого, който сме срещали в миналото, ни е трудно да си го спомним, но го разпознаваме лесно и бързо чрез гледане на негови снимки.

Тези сценарии илюстрират, че разпознаването е пред припомнянето. По-лесно е хората да разпознаят нещо, което вече е преживяно, отколкото да си го спомнят по памет. Припомнянето от спомени води до увеличаване на когнитивното натоварване.

Целта е да се сведе до минимум нуждата на потребителя да се потапя в пасивната си памет.

Например за някой, който взима Uber до офиса всеки ден в 7 часа сутринта, Uber прави умно предположение и предлага местонахождението на офиса, спестявайки умственото усилие на клиента си, за да изпълни своята задачата.

Един от начините да намерите приложение на този метод е чрез дизайн на продукти, които имат подобни дизайнерски конвенции като техните аналози. Не губете време да преоткривате колелото, просто му направете редизайн.

Ключови изводи

  • Хората силно разчитат на първата информация, която виждат и правят последващите преценки спрямо нея.
  • Дигиталните продукти трябва да предават своето основно послание в Hero Image-а.
  • Склонни сме да се фокусираме само върху историите за успеха и да пренебрегваме хилядите за неуспех около него. Това са “пристрастията към оцеляване” и водят до фалшиви заключения.
  • В процеса на вземане на решения за бизнес, дизайн или друго, трябва да се имат предвид всички възможни ъгли и променливи, за да се избегне “пристрастието към оцеляване”.
  • Добавянето на трета опция за примамка влияе на предпочитанията на човек между първоначалните 2 избора.
  • Често хората не успяват да разберат, че другия човек може да не знае и не разбира същите неща като тях. Това създава предизвикателство между комуникацията им.
  • Разпознаването на минало събитие е много по-лесно и изисква по-малко умствени усилия в сравнение с ровенето в спомени.

Гледайте #1 LivePod — първото от поредица безплатни събития, в което Анастасия Велева разказва за себе си, за Anavel Creative и как да фигмим по-добре.

Присъединете се към общността на Figma в България — Friends Of Figma, Sofia. Ние създаваме и превеждаме съдържание на български език за дизайнери. Може да намерите безплатни уроци, ресурси и статии, а ако имате проблем с Figma — пишете в нашата facebook група. Освен това, имаме и Slack канал. — #location-Bulgaria , където може да се свържете с всички Приятели на Figma по света.

Ще се радваме да споделите мнението си като коментар или в групата на Friends of Figma, Sofia във фейсбук.
Оригинална статия

--

--

Daniel Dungyov

User Experience and Visual designer, problem-solver passionate about psychology, environment-centered, and humane design.